ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan’da gözaltına alınan prensler ve yetkililer cezaevine gönderildi

Suudi Arabistan’da son zamanlarda prenslere ve yetkililere yönelik tutuklama operasyonlarının yankıları devam ederken bir otelde tutulan 60 kadar prens ve yetkilinin El’Hair cezaevine gönderildiği bildirildi.

Arapça El’Cedid gazetesi, Arabistan kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, tutuklular içinde en önemlilerinin Velid Bin Tellal, Riyad eski valisi Türki Bin Abdullah gibi mali hesaplarının tasfiyesi konusunda Suudi rejimiyle uzlaşmaya yanaşmayanların olduğu anlaşılıyor. Bin Tellal’ın veliaht Selman’la uzlaşı konusuna yanaşmadığı ve kendisiyle birlikte ortaklarının uluslararası bir mahkemede yargılanmak istediğini söylediği bildiriliyor.

İki gün önce Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Muceb, bir akrabalarının idam cezasının affedilmesi ve emirlerin elektrik ve su borçlarının devlet tarafından ödenmesini iptal eden Kraliyet Kararnamesinin yürürlükten kaldırılması için perşembe günü gösteri yapan 11 prensin gözaltına alındığını belirtmişti.

Uyarılara rağmen Kraliyet Sarayından ayrılmayan emirler hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını ve yargılanmak üzere Hair Cezaevine nakledildiklerini ifade eden Muceb, herkesin kanunlar önünde eşit olduğunu, emirlere uymayanların kim olursa olsun adalete hesap vereceğini kaydetti.

Muceb, gözaltına alınan prenslerin kimliklerine dair bilgi vermemişti.

Suudi Arabistan Başsavcısı Şeyh Suud el-Muceb, 5 Aralık’ta yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu tarafından ifadeye çağrılanların sayısının 320’ye ulaştığını, bunlardan bazılarının savcılığa sevk edildiğini, şu ana kadar tutuklananların sayısının ise 159 olduğunu belirtmişti.

Yolsuzlukla suçlananların çoğunun anlaşmayı kabul ettiğini ve haklarındaki işlemlerin tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü aktaran Muceb, gözaltına alınanlarla bağlantılı 376 kişiye ait banka hesabının dondurulduğu bilgisini vermişti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından 4 Kasım’da yayımlanan kraliyet kararnameleri ile Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı. Söz konusu komisyon tutuklama, mal varlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmak ile yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman’ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.