AsyaHaberlerKuzey Amerika

Suudi Arabistan’ın en büyük destekçisi ABD’dir

Arap ülkeleri arasında en çok doğrudan yabancı yatırımın (Foreign Direct Investment – FDI) Suudi Arabistan’a yapıldığı ve 2007-2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin bu Körfez ülkesindeki yatırımlarının 5 milyar doları aştığı bildirildi.

Milli ABD – Arap Ticaret Odası tarafından yayınlanan rapora göre dünyanın önde gelen petrol üreticisi, son 20 yılda 147.1 milyar dolarlık yabancı doğrudan yatırım çekmeyi başardı. Suudi Arabistan’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında ABD’den sonra Kuveyt (4.3 milyar dolar), Fransa (2.6 milyar dolar) ve Japonya (2 milyar dolar) geldi.

Raporda, Suudi yönetiminin ekonomiyi hidrokarbona bağlı olmaktan kurtarma ve farklılaştırma çalışmaları neticesinde yabancı doğrudan yatırımın ülkeye aktığı ifade edildi.

Yatırım potansiyelinin yanı sıra ülkedeki tüketici piyasasının da tahmin edilenden daha hızlı büyüme gösterdiği ve bunun daha çok Amerikan ürün ve hizmetinin ihracatına kapı açtığı kaydedildi.

Suudi Arabistan İstatistik Genel Merkezi verilerine göre ülke nüfusu 2004’e kıyasla yüzde 20 artarak geçen yıl 27.1 milyona ulaştı ve yıllık ortalama yüzde 3.1. büyüme gösterdi.

Uzmanlar, dokuzuncu beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde altyapı, sağlık ve eğitim projelerine 2015 yılına kadar 385 milyar dolarlık yatırım planlandığını hatırlatıyor. Yabancı rezervlerin 400 milyar doları aştığı göz önünde bulundurulunca, ağırlık okul ve eğitimde olmak üzere birçok mega projenin devlet tarafından finanse edileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan geçen yıl ABD ile 67 milyar dolarlık askeri uçak anlaşması imzaladı. Anlaşma ile ABD’den 150’ye kadar savaş uçağı ve üç kategoride helikopter satın alınacak.

Bunun yanı sıra Kraliyet Deniz Kuvvetleri 30 milyar dolarlık harcama ile filosunu güçlendirmeyi planlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.