ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Arabistan’ın kotaları düşürmesi yüzünden 14800 kişi hacca gidemeyecek

Suudi Arabistan’ın hacc kotalarını düşürmesi üzerine yaklaşık 75 bin hacı adayından kura ile belirlenecek 14 bin 800 kişinin haccı seneye ertelenecek.

İslam ülkelerinin ortak beldesi olan kutsal topraklara kota koyma küstahlığı sergileyen Suudi Arabistan’ın hacc kotalarını düşürmesi üzerine yaklaşık 75 bin hacı adayından kura ile belirlenecek 14 bin 800 kişinin haccı seneye ertelenecek.

Suudi Arabistan, Kâbe’nin etrafındaki genişletme çalışmalarından dolayı ülkelerden hacc kontenjanlarını düşürmelerini istedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş konuyla ilgili, “Suudi Arabistan’ın aldığı yeni karara göre 74 bin kişilik kadromuzdan 14 bin 800 kişiyi çıkarmamız gerekiyor. Ancak son ana kadar umudumuzu kaybetmeden yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Suudi Arabistan’ın Kâbe’nin etrafındaki genişletme çalışmalarından dolayı tüm ülkelerin hac kontenjanlarında yüzde 20 kısıtlamaya gitmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan’a heyet gönderdi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş’in başkanlığındaki heyet, Cidde’de ve Mekke’de Hac Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle görüştü. Kontenjanların eski durumu ile sürdürülmesi yönünde girişimlerini sürdüren heyetin, Türkiye’den bu yıl kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının mağdur olmaması için çalıştıkları kaydedildi.

Başkan Yardımcısı Keleş, yetkililerle gerekli temaslarda bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Suudi Arabistan yetkilileri konunun hassasiyetini anlatırken, özellikle Kâbe’nin etrafındaki genişlemeler nedeniyle sıkışıklıkların meydana gelmemesi ve herhangi bir izdihamın yaşanmaması için bu uygulamayı tüm dünyaya bildirdiklerini ifade ettiler. Buna göre dünya genelinde her ülkenin nüfusu oranında binde birlik bir kontenjanı bulunuyor. Türkiye’nin ise toplam kontenjanı 74 bin kişi. Suudi Arabistan’ın aldığı yeni karara göre bizim 74 bin kişilik kadromuzdan 14 bin 800 kişiyi çıkarmamız gerekiyor. Suudi Arabistan da kendi ülkesinde yüzde 50 kontenjan kısıtlamasına gidiyor.”

Keleş, Suudi Arabistan’ın yüzde 20’lik kontenjan indirimini uygulaması halinde nasıl bir yol haritası izleneceğini şu sözlerle açıkladı: “Bu sene gidecek olan toplam 74 bin kişiden yeni bir kura ile 14 bin 800 kişiyi mecburen çıkartacağız. Bu kişileri önümüzdeki sene götüreceğiz. Önümüzdeki sene 2007 yılından bu yana hacca gidemeyenleri götürmeyi planlıyorduk, onların yarısını 2015’e bırakacağız.”

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.