ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Arabistan’ın Suriye’ye Askeri Güç Gönderme Planı Yeni Değilmiş

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Riyad’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El Cubeyr, Suudi Arabistan’ın ABD ile daha geniş bir uluslararası koalisyon bir parçası olarak Suriye’ye asker göndermeye ilişkin görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

“ABD ile görüşüyoruz, Suriye’ye güç gönderme konusunda baştan beri varız” ifadelerini kullanan Adil El Cubeyr, “Obama yönetimine; ABD, Suriye’ye güç gönderecekse Suudi Arabistan diğer ülkelerle birlikte birliğin bir parçası olarak güç gönderebilir teklifinde bulunmuştuk” dedi.

Ekonomik maliyet konusunda da açıklamalarda bulunan Adil El Cubeyr, 1991 yılında Kuveyt’i Irak’tan kurtarmakta olduğu gibi Suudi Arabistan’ın ABD’nin cömert bir ortağı olduğunu” söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump, askerlerini Suriye’den çekmeyi düşündüğünü açıklamıştı. Adil El Cubeyr bu hafta, Suriye’de ABD askeri varlığının yerini alacak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın bulunduğu bir Arap Gücü kurma niyetini açıklamıştı.

Arap medyasında çıkan haberlere göre, kurulması planlanan Arap gücü, Suriye’nin kuzeyinde konuşlanacak.

Suudi Arabistan’ın Suriye planı, Pentagon ve ABD ordusunda tartışılıyor. El Cezire’den Patty Culhane, “Suudi Arabistan’ın Yemen savaşındaki başarısızlığından dolayı Amerika’nın; Suudi Arabistan’ın, Suriye planından endişe duyduğunu” ifade ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.