ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi Borsası’nda kayıp yüzde 7’yi buldu

Suudi Arabistan Borsası, ABD Başkanı Trump’ın “Gazeteci Kaşıkçı’nın kayboluşunun ardında Suudiler varsa çok ağır cezalar uygularız” açıklamasıyla dün yüzde 7 değer yitirdi.

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı Suudi Arabistan Borsası’nda deprem etkisi yarattı. Suudi Arabistan Borsası yüzde 7 değer yitirdi. Bu 2014 yılında petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından yaşanan en büyük değer kaybı olarak kayıtlara geçti. Bölgenin en büyük petrokimya ürünleri üreticisi Saudi Basic Industries’in hisseleri yüzde 7.9 düştü.

Kaşıkçı’nın kayıp olmasının ardından Suudi Arabistan’ın müşterileri, ABD tarafından bu ülkeye yaptırım uygulanabileceğinden endişe duymasına yol açmıştır.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının arkasında Suudilerin olması durumunda çok ağır cezalar uygulayacaklarını söylemişti.

ABD merkezli yayın kuruluşları Suudi Arabistan’ın büyük umutlarla başlattığı Geleceğe Yatırım Girişimi konferansından sponsorluklarını çekmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.