ArabistanYemen

Suudi koalisyonu El-Hadide’de ateşkesi 261 kez ihlal etti

Yemenli kaynaklar, işgalci Suudi koalisyonunun Yemen’in batısında yer alan el’Hadide eyaletinde ateşkes ihlalini sürdürdüğünü bildirdi.

El-Mesire kanalı bir askeri kaynağın Cuma gecesi Suudi saldırganların ve paralı askerlerinin son 24 saat içinde batı Yemen’deki el’Hadide eyaletinde ateşkesi 261 kez ihlal ettiğini söylediğini aktardı.

el’Mesire kanalına göre, Suudi saldırganlar ve paralı askerleri, son 24 saatte birkaç casus insansız hava aracı fırlatarak, çok sayıda roket ve havan mermisi ateşleyerek ve Yemen topraklarındaki hedeflere 160 kez ateş ederek el-Hadide anlaşmasını ihlal ettiler.

İsveç’te Yemen heyeti ile Riyad heyeti arasında kararlaştırılan ateşkes, 18 Aralık 2018 Salı sabahı Batı Yemen eyaleti el’Hadide’de başladı, ancak Suudi koalisyonu bunu her gün ihlal ediyor.

Yemen barış görüşmelerinin dördüncü turu 6 Aralık 2018’de Yemenli partilerin katılımıyla BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Martin Griffiths başkanlığında İsveç’in Stockholm kentinde başlamıştı.

Bu zamana kadar Yemen’deki savaşı sona erdirmek için birkaç adım atıldı ancak her seferinde Suudi Arabistan ve müttefiklerinin sabotajıyla bu girişimler bozuldu ve sonuç çıkmadı.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e yönelik saldırılarında bu zamana kadar en az 17 bin Yemenli ölürken, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli de evini barkını terketmek zorunda kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.