HaberlerArabistanDünyaOrtadoğuYemen

Suudi koalisyonunun Yemen yakıt tankerine el koyması

Yemen Ulusal Petrol Şirketi’nin genel müdürü, Suudi saldırgan koalisyonu tarafından başka bir yakıt tankerine el konulduğunu duyurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, Ammar el’Azrai,  dün yaptığı açıklamada, Suudi saldırgan koalisyonunun Yemen halkı için 27.000 ton mazot ve fuel oil taşıyanVoss Power adlı bir gemiye el koyduğunu duyurdu.

Yemen Ulusal Petrol Şirketi’nin genel müdürü, geminin Birleşmiş Milletler tarafından ruhsatlandırıldığını belirterek, Suudi saldırgan koalisyonunun Yemen yakıtı taşıyan gemilere el koyma eyleminin uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu söyledi. 

Suudi saldırgan koalisyonu bu zamana kadar Yemen’de yakıt, gıda ve tıbbi malzeme taşıyan gemilere defalarca el koydu.

Yemen, Suudi saldırgan koalisyonunun kuşatması nedeniyle son altı yıldır ciddi yakıt, gıda ve tıbbi ekipman sıkıntısı yaşıyor.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’de başlattığı savaş şimdiye kadar on binlerce insanın ölümü ve onbinlercesinin yaralanmasına ve milyonlarca Yemenlinin de evinden barkından olmasına neden oldu. 

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths geçtiğimiz günlerde “Yemen tarihin en kötü insani felaketiyle karşı karşıya” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.