ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Suudi Kralı: Daha fazla petrol pompalamaya hazırız

Sputnik’te yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ve Venezüella’dan petrol alımını engellemeye çalışırken oluşacak açığı dengelemek için petrol üretimini artırmasını istediği Suudi Kralı Selman, hazırlıklarını tamamlıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) üyesi Suudi kraliyeti, küresel petrol piyasalarını dengelemek için 2 milyon varile denk gelen yedek üretim kapasitesini kullanmaya hazırlandığını duyurdu.

Kral Selman’ın başkanlık ettiği Suudi kabine toplantısının ardından şu açıklama yayımlandı:

”Gelecekte arz talep dengesinde oluşabilecek değişikliklerle gerektiğinde baş etmek için kraliyet yedek üretim kapasitesini kullanma hazırlığı yapıyor.”

Öncesinde Trump, petrol üretimini artırması talebinin Suudi Kralı Selman tarafından kabul edildiğini iddia etmişti.

Dün de ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörü Brian Hook, İran’ın petrol gelirlerini sıfıra indirmeyi amaçladıklarını duyurdu.

Hook, ”İran stratejimiz rejim değişikliğine değil, İranlı liderlerin bölgedeki stratejisini değiştirmeye yönelik” diyerek şöyle devam etti:

”Hedefimiz İran rejimine karşı baskıyı arttırarak petrol satışlarını sıfıra indirmek. Küresel pazara etkisini en alt seviyeye indirmek için çalışıyoruz fakat küresel ölçekte yeterince petrol kapasitemiz olduğu konusunda şüphemiz yok.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (19) içerik yüklenmiştir.