ArabistanHaberlerLübnanOrtadoğu

Suudi Muhalif: Hariri İstifa Etmeden Önce İran Ve Suriye’ye Gitmek İstiyordu

Suudi Arabistan hükümeti muhaliflerinden Ali Al-i Ahmed, Lübnan Başbakanının istifa etmeden önce, İran ve Suriye’ye ziyarette bulunmak istediğini iddia etti.

Tesnim Haber Ajansı – Washington’da bulunan bir düşünce kuruluşunun araştırma yazarlarından Ali Al-i Ahmed, yetkili kaynaklardan naklen; Lübnan’ın istifa eden Başbakanı Saad Harri’nin, Riyad’da istifasını açıklamadan önce, İran ve Suriye’ye gitme niyetinde olduğunu belirtti.

Suudi Hükümeti muhaliflerinden ve Washington’da bulunan “Fars Körfez İşleri” düşünce kuruluşunun kurucusu olan Ali Al-i Ahmed, Twitter hesabından şunları yazdı: “Yetkili kaynaklar bana, Arabistan Kralı Muhammed Bin Salman’ın Hariri’yi, Hizbullah Genel Sekreteri ile gizli bir anlaşma yapmakla suçladığını söylüyorlar.”

Al-i Ahmed ayrıca, iddia ettiği bu anlaşmanın Suriye konusunda olduğunu dile getirerek şunları yazdı: “Hariri önce İran’a ve sonrasında da Şam’a ziyarette bulunacaktı. Bu konuyla ilgili bilgiler, çalışanları tarafından Suudi Arabistan’a sızdırıldı.”

Al-i Ahmed aynı zamanda, Hariri’nin pazar akşamı El-Müstakbel kanalı ile gerçekleştirdiği röportajı hakkında şunları yazdı: “Hariri en iyi röportajını dün akşam gerçekleştirdi. O, baskı altında olmasına rağmen, herkese eksizsiz mesajlar verdi ve Arabistan’da kendisini tutuklayanları büyük bir sorunun içinde bıraktı. Onlar artık Hariri’yi çok fazla tutamazlar. O çok büyük bir karşılama ile Beyrut’a dönecektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.