ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi Muhalif: İşgalcilerin Elindeki Silahların Yüzde 5’i Yemenlilerde Olsaydı Riyad Düşerdi

Riyad ve Abu Dabi’nin Yemenlilerin iradesini kırmak ve batı sahillerindeki savaşta kendi yenilgilerinin üstünü örtmek için medya üzerinden yürüttüğü propaganda ve yaygara sürerken yurt dışında yaşayan Suudi muhalif isim Hamza el-Hasan, Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyonun Hudeyde’ye yönelik topyekun ve eşine rastlanmayan saldırılarına temasla, saldırganların güç dengesini bozmak için modern silahlar ve çok sayıda asker kullandıklarına rağmen Yemenlilerin gösterdiği mukavemet ve gücü karşısında yenildiklerini vurguladı.

“Mütecavizcilerin elindeki silahların sadece yüzde 5’i Yemenli mücahitlerin elinde olsaydı, muhakkak Riyad’ı ele geçirmiş olurlardı” açıklamasında bulunan el- Hasan, kendi twitter hesabı üzerinden Hudeyde’ki son gelişmeler ve batı sahil cephesinde yaşanan çatışma hakkındaki değerlendirmesinde, savaşın sadece silahlar ve teçhizat değil, bir mücadele inancı olduğunu, Suudi koalisyonun bu inançtan yoksun olduğunu kaydetti.

20 bin militanın 10 adet askeri araç ve yüzlerce tank ve savaş gemisinin desteği, Amerikalıların planlaması, Fransa ve uluslararası kiralık güçlerin katılmasıyla Hudeyde’ye saldırdığını hatırlan el-Hasan, bu kadar güç ve askeri teçhizatın Hudeyde havaalanını değil, bir kıtayı işgal etmek için yeterli olduğunu yazdı.

Suudi muhalif, Hudeyde’de yaşananların Ensarullah’ın zaferi olduğunu, koalisyonun takip ettiği tehlikeli oyunun kendi aleyhine tamamlandığını ve maneviyat kırılmasına uğradığını vurguladı.

El-Hasan Suudi ve BAE rejimleri ve destekçilerinin Hudeyde’ye saldırılarıyla ilgili yalanlarına dikkat çekerek, Suudi ve BAE medyasının yalan ve gerilim taktiğini izlediğini, oysa herkesin tekrarlanan büyük yalanın skandal olacağını bildiğini belirtti.

Mütecaviz Suudi koalisyon güçlerinin Hudeyde havaalanı, limanı ve kentini ele geçirmediğine vurgu yapan el-Hasan, ancak mütecavizlere ait medyanın yalan yanlış haberler yayınlamaya devam etmekte olduğunu, bunun bir cahillik ve küstahlıktan ibaret olduğunu yazdı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suudi koalisyona yardım ettiğini ve Sudanlı güçler dahil kiralık güçlerin Al-i Suud rejimi tarafından kullanıldığını hatırlatan Suudi muhalif, Yemen’e saldıran koalisyonunun yalın ayaklı Yemenli mücahitlerin iman, inanç ve cesareti karşısında yenilmiş olduğunu kaydetti.

Ensarullah güçlerinin hatta kişisel araçları bile kullanamadıklarını çünkü Amerikan Apachee helikopterlerince hedef alındığını yazan el-Hasan, bu kişilerin savaş uçakları, onlarca askeri ve zırhlı araç ve çok sayıda askerin karşısında direnmeyi başardıklarını vurguladı

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.