ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi rejim güçleri onlarca protestocuyu tutukladı

Suudi Arabistan’daki Al Suud otoriteleri; mahkemesiz yargısız tutuklu tutulan yakınlarının serbest bırakılmaları için protesto gösterileri düzenleyen Suudili ailelerden onlarca kişiyi tutukladı.

Reuters Ajansı görgü tanıkları ve aktivistlerden naklen; Suudili güvenlik güçlerinin el-Kasim Bölgesindeki en büyük kentlerden biri sayılan Breyda Kentinde geçen Salı günü protesto eylemi düzenleyen yaklaşık yüz kişiyi kıstırarak tutukladığını aktardı.

Suudili kalabalık halk kitleleri Pazartesi günü de tutuklu yakınlarının serbest bırakılmaları için Suudi Krallığın bir çok kentinde protesto eylemi düzenlemeleriyle Suudi polisi kitleleri güç kullanarak bastırdı.

Suudili göstericiler; eylemlerinin barışçıl olduğunu, tüm istediklerinin hiç bir suçları olmayan ve yargısız mahkemesiz tutuklu tutulan yakınlarının serbest bırakılması olduğunu ifade ettiler. Göstericiler; tutuklu yakınlarının bir kısmının suçsuz olduklarının kanıtlandığını, bir kısmının da ceza sürelerini tamamladıklarını söyleyerek, buna rağmen güvenlik güçlerinin onları serbest bırakmadıklarını eklediler.

Suudili güvenlik güçleri geçen ay yine benzer protestolarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişiyi tutuklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.