HaberlerArabistanDünyaOrtadoğu

Suudi Rejimi bir Katif’liyi idam etti

Suudi Arabistan, birkaç yıldır Suudi hapishanelerinde bulunan daha çok Şii müslmanların yaşadığı Katif kenti sakinlerinden bir kişiyi idam etti.

Suudi TV kanalı 24’e göre, doğu Suudi eyaletindeki Şii kenti Katif’ten siyasi bir mahkum olan  Muhammed Muhsin,  dün Suudi yetkililer tarafından idam edildi.

Suudi İçişleri Bakanlığı, Suudi vatandaşına yönelik iddialarda, siyasi tutuklunun sözde bir terör örgütüne dahil olduğunu ve üst düzey Suudi yetkililere karşı silah kullandığını, bir Suudi vatandaşını öldürdüğünü iddia etti.

Arab 21 haber sitesine göre, Suudi vatandaşı 2015 yılında Suudi Arabistan’ın doğusundaki Katif şehrinin Şii köyü el-Awamiye’de tutuklandı.

Habere göre, Muhammed Muhsin’in ailesi, tutuklandığı sırada oğullarının Suudi güvenlik güçlerine karşı herhangi bir operasyonda yer almadığı konusunda ısrar etmişti.

İnsan hakları örgütlerine göre, Suudi Arabistan 2021’in başından bu yana 50’den fazla infaz gerçekleştirdi.

Bölgesel ve uluslararası insan hakları örgütleri, Suudi rejiminin davalar ve sivil toplum aktivistlerinin yaşamından yoksun bırakılması da dahil olmak üzere ağır insan hakları ihlallerini defalarca protesto etti, ancak Suudi hükümeti, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin sessizliği ve desteğiyle adaletsiz yargı kararları uyguladı. 

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.