ArabistanHaberlerOrtadoğu

Suudi rejimi, siyasi tutuklular üzerindeki baskıları daha da artırdı

İnsan Hakları Savunuculuğu iddiasında bulunanların sessizliği karşısında Arabistan’da halkın barış amaçlı protestolarının sindirilmesi girişimlerinin devamında, Arabistanlı bir avukat, bu ülkede siyasi tutuklular üzerindeki baskının her geçen gün daha da artmakta olduğunu bildirdi.

“Düşünce Tutukluları” isimli Twitter internet sayfasında yer alan habere göre Arabistan avukat ve hukukçu dün yaptığı açıklamada, cezaevlerinde tutuklu bulunan siyasi mahkumlardan üç kişinin psikolojik işkenceye tabi tutulduğunu, bu üç ekonomistin Eylül 2017 tarihinde Arabistanlı din alimi ve siyasi şahsiyetlerine yönelik başlatılan tutuklama kampanyası devamında tutuklandığını bildirdi.

Arabistanlı Avukat Abdeli, Ali el-Muarri, Fahd es-Suneydi ve İsam ez-Zameli’nin Arabistan, BAE ve bahrey’in Katar’a yönelik başlattıkları yaptırım ve abluka olayı ardından tutuklandıklarını bildirdi.

Daha önce uluslararası kuruluşlar ve insan hakları örgütleri Arabistan yönetiminden siyasi tutukluları serbest bırakmasını istemişlerdi.

Mevcut rakamlara göre halı hazırda Arabistan’da 30 bini aşkın siyasi tutuklu bulunmakta.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.