ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriye

Suudi rejimi, Suriyeli silahlı gruplara destek verdi

Suudi rejimi dışişleri bakanı, Suriyeli silahlı muhaliflere askeri destek vermeyi sürdüreceğini bildirdi.

Afrika Birliği Zirvesi’ne katılmak için Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın, Suriyeli silahlı muhalefete destek verdiğini tekrarlayarak, “Arabistan, Suriye muhalefetinin, ‘Beşar Esad’ın olmadığı yeni bir gelecek için geçici yönetim otoritesinin inşası, seçimlerin yapılması ve yeni anayasa’ için Cenevre’deki görüşmelere katılım kararına destek veriyor” diye konuştu.

“Esad’a yeni Suriye’de yer yok. Suriye muhalefeti, halkın beklenti ve kaygılarını taşıyarak Cenevre’ye gitti” iddiasında bunun Cubeyr, ülkesinin Suriye muhalefetini, tüm geçici siyasi çözümler konusunda ve askeri olarak desteklediğini belirtti.

Cubeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yer alamayacağını belirterek, “Muhalefet, halkın beklenti ve kaygılarını taşıyarak Cenevre’ye gitti” iddiasında bulundu.

Daha önce BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi De Mistura, Suudi Arabistan’ın Suriye barış sürecini kasten baltalamakta ve engellemeye çalışmakta olduğunu ve muhalif grupların Cenevre oturuma katılmasına engel teşkil ettiğini iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.