HaberlerİranOrtadoğu

Suudi rejimi yetkililerinin İran’la ilgili saçma açıklamaları sürüyor

Suudi rejimi dışişleri bakanlığı sözcüsü Mansur el’Torki, Suudi yetkililerin İran aleyhindeki açıklamalarının paralelinde dün de yaptığı açıklamada, , ‘Arabistan’ın İran’la irtibatları olan teröristlerle karşı karşıya olduğunu’ iddia etti.

Mansur el’Turki, Yemen Ensarullah hareketi ve Lübnan Hizbullah hareketini, Lübnan ve Yemen’de Suudi rejiminin düşmanlığa dayalı siyasetleri çerçevesindeki hareket olduğunu belirtirken, ‘İran sözkonusu iki harekete destek veriyor’ iddiasında bulundu.

Bilindiği gibi Suudi rejimi mart 2015’te Amerika ile bazı bölge ülkelerinin desteğiyle Yemen’e saldırmış ve bu zamana kadar bu saldırılarda onbinden fazla Yemenli sivil ölürken Yemen, her taraftan da abluka altına alınmıştır. Yemen’de Ensarullah hareketi Suudi rejiminin hedeflerinin gerçekleşmesini önlerken Lübnan’da da Hizbullah hareketi, Suudi rejiminin çeşitli komplolarını etkisiz hale getirmiştir.

Bu arada Lübnan cumhurbaşkanı ve diğer Lübnanlı yetkililer ise Lübnan Hizbullah hareketinin askeri gücünün Lübnan’ın gücü olduğunu ve bu hareketin siyonistlerin her türlü saldırısına karşı Lübnan’ı savunduğunu bildirmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.