ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suudi veliahdının Londra ziyareti protesto edildi

Suudi rejimi veliahtı Muhammed Bin Selman’ın İngiltere ziyareti, Londra’da başbakanlık binası önünde düzenlenen protesto gösterisi ile kınandı.

İRNA’nın haberine göre, göstericiler, İngiltere’nin savaş canilerini ülkeye kabul etmemesi gerektiğini bildirirken İngiltere’den aynı zamanda Yemen’de sivillerin kanını döken Suudi rejimine silah sevkıyatını durdurmasını istediler.

Göstericiler, Suudi rejimi veliahtının İngiltere ziyaret programının iptal edilmesini istediler.

İngiltere’de Suudi veliahtının ziyaretinin protesto gösterileri geçen perşembe günü başlarken bu gösterilerin salı gününe kadar devam edeceği bildirildi.

Bu arada protestocular bu ülkenin başbakanına hitaben yazdıkları ortak bildiride, Ortadoğu’da savaş yanlısı siyasetlerinden ve akıttığı binlercesi sivilin kanından sorumlusu Suudi rejiminin veliahtının İngiltere ziyaretini iptal etmesini istediler.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin Yemen’de işlediği cinayetlerde bu zamana kadar onbirlerce sivil öldü ve yaralandı ve öte yandan kullanılması yasaklanan silahları aldırış etmeksizin kullanan Suudi rejiminin bu cinayetlerine batı dünyası bu zamana kadar tepki göstermediği gibi aksine milyarlarca dolarlık silah anlaşmalarıyla da destek vermişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.