Arabistan

Suudi Veliahdı’nın Yetkilerinin Azalması- Rol İcabı mı Yoksa Gerçek mi

Kimi haber kaynakları Suudi Veliahdı Prens Muhammed Bin Selman’ın yetkilerinin azaldığı haberini vermişti. Tabii şimdiye dek Riyad’daki hiçbir haber kaynağı bu iddiaları ne reddetti ne de teyit.

Sözkonusu haber doğru olsun veya olmasın, önemli bir soruyu akla getiriyor. Neden Bin Selman’ın yetkilerinin azalması ile ilgili spekülasyonlar arttı?

Bu hususa üç açıdan yaklaşmak mümkün.

Bir görüşe göre Suudi Arabistan kralı Selman, Suudi veliahdının içeride ve dışarında saldırgan tavırlar sergilemesinden dolayı ciddi ihtilaflar yaşamasıdır. Alı Suud, Bin Selman’ın siyasetleri sonucu daha önce görülmemiş ağır baskılar altına girmiştir.

Suudi Veliahdı ülkenin içinde, kadınların hukukunda göstermelik reformlar hayata geçirmesine rağmen Vahhabi müftülerinin güçlerini azaltarak siyasi, medeni ve dini aktivistler ve misyonerlerini ve özellikle de Suudi prenslerini bastırmaya başladı.

Bu yüzden ülke içinde, Suudi prensler, siyasi ve medeni aktivistlerin yanı sıra Vahhabi müftülerinin Muhammed bin Selman aleyhindeki memnuniyetsizliğinde de ciddi bir yükseliş gözlemlendi. Bu memnuniyetsizliğin doruğu ise Kral Selman ve oğlu aleyhinde Nisan 2018’de gerçekleşen başarısız darbe girişmi idi.

Buna ilaveten dış arenada da Muhammed bin Selman Yemen aleyhindeki savaşın tasarımcısı ve komutanı idi. Öyle bir savaş ki son onyılların en feci insani olayını meydana getirip Alı Suud aleyhine uluslararası eleştirilerilere yol açtı.

Bin Selman dış siyasette  Katar ile de  bir gerilimi başlatmış oldu.

Ama tabii Katar’ın bağımsız bir siyaset sergilemesi ve egemenliğine yaptığı vurgu ile Riyad için büyük bir yenilgiden başka bir getirisi olmadı.

Muhammed bin Selman’ın direktifi ile gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayeti ise Alı Suud aleyhindeki uluslararası baskıların görülmemiş bir seviyede artmasına yol açtı. Bu baskılar sonucunda Suudi Veliahdı savaş suçlusu olarak da tanınmaya başladı.

Böyle bir durumda, Kral Selman’ın Suudi Arabistan’ın içeride ve dışarıdaki konumunun daha fazla zayıflamaması ve kendi hanedanı ve oğlu aleyinde koalisyonun oluşmasının engellenmesi için Muhammed Bin Selman’ın yetkilerini azalttığı düşünülmektedir. Böylece onun Suudi Arabistan iktidar yapısında tutulması hedeflenmektedir.

Gerçekte Kral Selman, Muhammed bin Selman’ın kraliyet tahtını kaybetmemesi için geçici olarak onun yetkilerini azaltıp üzerindeki baskıları azaltmak peşindedir.

İkinci bir görüşe göre ise Kral Selman oğlu Muhammed bin Selman’ın babası hayatta olduğu halde kral olmaya bu kadar düşkün olduğu ve iktidara yönelik tamahkarlığından memnun olmamasıdır.

Gerçekte Kral Selman, Muhammed’in davranışlarını kral aleyhinde darbe teşebbüsü olarak nitelemektedir.

Bu yüzden Bin Selman’ın yetkilerini kısıtlayarak onun iktidara yönelik aşırı isteğini dizginlemek ve böylece darbesini önlemek istiyor. Bu hususta Britanya gazetelerinden Guardian Gazetesi Kral Selman’ın Muhammed Bin Selman tarafından seçilen korumalarına güvensizliğini ve bu korumaların değiştirileceğini yazdı.

Üçüncü görüş ise Suudi ifşaatçı Müçtehit tarafından ortaya atılmaktadır. Müçtehit en son Tweet’inde Muhammed bin Selman’ı Suudi Veliahdı yetkilerinin azalması yönündeki söylentilerin yayılmasından sorumlu bilerek Muhammed bin Selman’ın bir kez daha dünyanın güvenini kazanmak istediğine vurgu yaptı. Müçtehit’in bakış açısından Muhammed bin Selman’ın bu girişimden güttüğü hedef, Suudi yönetiminde kendi rolünün kısıtlı olduğunu ve içeride ve dışarıdaki mevcut sorunların asıl sorumlusunun Kral Selman olduğunu dünyaya yutturmaktır.

Görünen o ki Suudi iktidarının zirvesinde yaşanan ihtilaflar ve bu ihtilafların şiddetlenmesi, gerçek bir olaydır. İktidar savaşı ise sadece Abdülaziz torunları arasında değil Selman ve oğlu arasında da söz konusudur.

Başa dön tuşu
Kapalı