ArabistanFilistinHaberlerİranOrtadoğu

Suudiler, İran İle İsrail Arasında Tel-Aviv’i Desteklemeyi Tercih Ediyor

Amerika merkezli düşünce kuruluşu “Middle East Media Research Institute” Suud Hanedanı medyasının tutumunun değişerek İran karşıtı ve Siyonist Rejim taraftarı bir tutum sergilemesini değerlendirerek şunları yazdı: Suriye’deki bazı çatışmalar ve İran ile Tel-Aviv arasındaki sürtüşmenin artması Suud medyasında ve aydınlar arasında, İran ile İsrail arasında bir çatışma çıkması durumunda hangi tarafı seçecekleri konusunun tartışılmasına neden oldu. Birçok Suudi aydın Tel-Aviv ile Tahran arasında bir savaş çıkması durumda İsrail’i seçeceklerini açıkça ifade etmekteler.

Amerika merkezli bu düşünce kuruluşunun ifadelerine göre, İranlı danışmanların Suriye’de ve Yemen savaşında bulunması ve İran’ın, Suudilerin menfaatlerine zarar veren Husilere destek vermesi yine İran’ın Irak ve Lübnan’daki varlığı, tüm bunlar Arabistan’a karşı açık birer tehdittir ancak buna karşın İsrail Arabistan’a karşı bir tehdit olarak görülmemekle birlikte Riyad’ın İran’a karşı bir numaralı müttefikidir. Suudi aydınlar, gazeteciler ve yazarlar İsrail’e yönelik desteklerini açıkça ifade etmekte ve hatta İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini ve barış yapılmasını talep etmektedirler. Bazen, Suudi aydınlar ve gazeteciler İsrail’e yönelik desteklerini Gazze’de yaşanan son çatışmalarla (geri dönüş gösterileri) ilişkilendirmekte bazen de Hamas ve İran’ı bu olayların sorumlu olarak göstermektedirler.

Middle East Media Research Institute düşünce kuruluşu analizinin bir diğer bölümünde ise şu ifadelere yer verdi: Şunu iyi bilmek gerekir ki, Suudi Arabistan İsrail’e yönelik desteğini daha önce de açıklamıştı; 2017 yılı Haziran ayında el-Riyad gazetesi analisti Musa Aydu-l Asima; Araplardan İsrail’e yönelik saldırmaktan vazgeçerek, gerçek bir düşman olan İran’a yönelmemelerini istedi. Bununla birlikte yine geçtiğimiz yıl İsrail ile Arabistan arasında iyi ilişkiler oluştuğu ve bu ülkenin ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistinlilerin sorununun çözümü anlaşmasında (yüzyıl anlaşması) etkin olduğuna ilişkin birçok haber yayımlandı.

Middle East Media Research Institute düşünce kuruluşu analizin sonunda Arabistanlı analistlerin, gazetecilerin ve sosyal medya aktivistlerinin İran karşıtı çeşitli açıklamalarına ve paylaşımlarına işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.