ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Suudiler, Savaşın Bitmesi İçin Tahran’dan Yardım İstemiş

Yemen’de köşeye sıkışan S. Arabistan rejimi, başka ülkeleri İran’la ilişki kurmakla suçlarken İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinden yardım ve arabuluculuk talep etmiş..

İran İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanlığı Danışmanlığı görevini yürüten Emir Abdüllahiyan, yaptığ açıklamada, Yemen savaşının en çatışmalı günlerinde bir heyetin ülkeye gelerek Tahran yetkililerinden savaşın sona erdirilmesi için yardım talep ettiğini açıkladı. Ancak Abdüllahiyan, gelen heyetin Suudi yetkililer mi yoksa başka bir ülkeden gelen heyet mi olduğuna açıklık getirmedi.

Abdüllahiyan, Suudi yetkiillerin Yemen’de savaşarak istediği hedefe ulaşamayacağını anladığını bu yüzden İranlı yetkililerden Husilerle aralarında gizli bir kanal oluşturulmasını istediğini söyledi. Kaynaklar, Abdüllahiyan S. Arabistan’ın talebinin ne zaman olduğunu ifade etmese de kaynaklar, bu talebin savaşın başlamasından bir yıldan fazla bir zaman geçtikten sonra gerçekleştiğini ifade ediyor.

S. Arabistan Dışişleri Bakanı 2015 yılında Yemen’de koalisyonun savaşa gireceğini ilan ettiğinde savaşın birkaç ay içerisinde neticeleneceğini açıklamıştı. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen savaş sona ermediği gibi Suudiler, Tahran’dan yardım talebinde bulunma noktasına geldiler.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.