ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Suud’lu Muhalif Abdulaziz El Fevzan Tutuklanabilir

Başta Sahve Hareketi’nin önemli isimlerinden Selman El Avde’nin geçen yıl, geçtiğimiz günlerde de Sefer El Havali’nin ve birçok din adamının tutuklanması Suudi Arabistan kamuoyunu tedirgin ediyor.

Suudi Arabistanlı twitter kullanıcıları, ülkedeki muhalif din adamlarından olan Abdulaziz El Fevzan’ın da tutuklanabileceğini iddia etti.

Twitter’da açılan ‘Hepimiz Abdulaziz el Fevzanız’ hashtagı altında yapılan paylaşımlarda, Suudlu din adamı El Fevzan’ın bir süredir yönetim tarafından tehdit edildiği aktarıldı.

İmam Muhammed Bin Suud Üniversitesi Hukuk Fakültesinde muhakeyeseli hukuk profesörü olan Abdulaziz El Fevzan, twitterdan sevenlerinin endişelerini haklı çıkaracak bir paylaşımda bulundu.

Abzulaziz El Fevzan twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi. “Sevdiklerim her yerde. Dualarınızda bana yer vermeyi unutmayın. Allah bizim koruyucumuzdur.”

El Fevzan’ın tewitter paylaşımı, din adamının yakında tutuklanabileceği görüşünü destekler nitelikte olduğu yorumlarını destekledi.

El Fevzan, twitter paylaşımından kısa bir süre önce ise, devletin din adamları ve akademisyenler üzerindeki baskısını eleştirmişti.

El Fevzan, El Mecd televizyonuna verdiği bir röportajda ise liberal reformlara sert bir dille karşı çıkmıştı.

Abdulaziz El Fevzan’ın liberal reformlara karşı çıkması, liberal mahallenin hareketlenmesine yol açmıştı.

Liberal akademisyen ve yazarlar karalama kampanyası başlatarak El Fevzan’ı, devletin politikalarına karşı çıkma ve halkı değişime karşı durmaya teşvik etmekle suçlamıştı.

Son olarak, Kral Suud Üniversitesi profesörlerinden Müsaid Et Tayyar tutuklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.