AsyaHaberler

Tacik General vatana ihanetten aranıyor

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe ile Vahdat kentinde 04 Eylül tarihinde eşzamanlı olarak düzenlenen iki saldırıların ardından, saldırılardan sorumlu tutulan eski Savunma Bakan Yardımcısı Abdulhalim Nazarzoda hala kayıp. Nazarzoda vatana ihanet suçundan aranıyor.

Tacikistan’da Vahdat eyaletindeki saldırılarda, birkaç polis birimi arka arkaya vurulmuş, 8 Tacik polisi ile 9 sivil hayatını kaybetmiş, karşı operasyonda ise 17 saldırganın ölü, 32’sinin ise sağ olarak ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı düzenlenen operasyonlarda Abdulhalim Nazarzoda tarafından yönetilen suç örgütünün 60’tan fazla üyesinin gözaltına alındığını açıkladı.

Savcılık sözcüsü, Nazarzoda ve yandaşları hukuku gasp etmiş ve Tacikistan devletine karşıciddi bir suç işlemiştir” dedi. Sözcü, Nazarzoda’nın vatana ihanet, terörizm, sabotaj ve radikal grup oluşturmaktan suçlandığını sözlerine ekleyerek “Vatanlarına ihanet ettiler,” dedi.

Sözcü Nazarzoda’nın yakalandıktan sonra ne kadar cezaya çarptırılacağı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak sosyal medyada Nazarzoda imzalı bir açıklama mektubu yayınlandı. Mektupta Nazarzoda kendisi hakkında yöneltilen suçlamaları ve hükümetin iddiaları reddetti.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe ile Vahdat kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen iki saldırının, eski Savunma Bakan Yardımcısı Abdulhalim Nazarzoda tarafından yönetilen suç örgütü tarafından düzenlendiği iddia edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.