AsyaHaberler

Tacikistan 2020 yılında 12 yıllık eğitime geçecek

Tacikistan hükümeti, 2016 yılında tamamlanması gereken 12 yıllık eğitime geçiş sürecinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın isteği üzerine, ekonomik kriz ve okulların yetersizliğinden dolayı 2020 yıla ertelendiğini açıkladı.

Tacikistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın iddiasına göre, 12 yıllık eğitime geçiş kademeli olarak 2032 yılına kadar devam edecek.

Rus AP ajansına konu hakkında konuşan Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü Akademisi müdürü Sharifmurod Isrofiliёn şunları söyledi:

Ülkemizde 12 yıllık eğitime geçiş 2010 yılı başında Cumhurbaşkanımız tarafından teklif edilmiş ve Parlamento tarafından da onaylanmıştı. Ancak mali krizden dolayı bu reformu ertelemek zorunda kaldık.

12 yıllık eğitim, öğrencilere tam olarak üniversitelere giriş için hazırlanma fırsatı verdiği gibi onların bir kısmının meslek sahibi olmalarını da sağlayacaktır. Örneğin, erkek çocuklar kamyon ve traktör sürücüsü belgesi alacaklar. Kız öğrencilerimiz ise dikiş becerileri ve ilk yardım konularında meslek sahibi olacaklar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.