AsyaHaberler

Tacikistan cumhurbaşkanı Nevruz için İran’a geliyor

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın Nevruz şenliklerine katılmak niyetiyle hicri-şemsi yeni yılın 6. gününde İran İslam Cumhuriyetine geleceği bildirildi.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sorumlusu Devlet Nazriyev, ülkesi Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın İranlı meslektaşı Mahmud Ahmedinejad’ın davetlisi olarak ve İran’ın Nevruz şenliklerine katılma niyetiyle Nevruz’un 6. Gününde Tahran’a geleceğini açıkladı.

Nazriyev bu hususta ayrıca şöyle konuştu: “Daha önce varılan anlaşmaya göre son 3 yılda, dili Farsça olan İran, Afganistan ve Tacikistan’ın Dışişleri Bakanları birbirlerinin Nevruz kutlamalarına katılıyorlardı. Fakat İran İslam Cumhuriyetinin girişimiyle ve ayrıca, BM Teşkilatı Genel Kurulunun Nevruz’u uluslararası bir şenlik olarak kabul etmesi dikkate alınarak bu sene bu ülke liderleri kutlamaları İran’da yapacaklar.”

Yine Tacikistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sorumlusu Devlet Nazriyev’in belirttiğine göre, söz konusu Nevruz şenlikleri İran’ın Tahran ve Şiraz kentlerinde düzenlenecek ve 3 ülke Cumhurbaşkanları bu şenliklerde bulunmanın yanı sıra, ikili konular, ikili ve bölgesel işbirliği konusunu da görüşecekler.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.