AsyaHaberler

Tacikistan: İran’ın dünyadaki konumu seçkindir

Tacikistan dışişleri bakanı Hemrah Han Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’nin dünyada çok seçkin bir konuma sahip olduğunu bildirdi.

Duşanbe’de İran cumhurbaşkanı özel kalem müdürü İsfendiyar Rahim Meşai ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Zarif, dünya meselelerinde İran’ın rolünün çok önemli olduğunu belirterek, iki ülke arasında işbirliğinin bölgenin barış ve sebatının sağlanmasında önemli etkisinin olabileceğini söyledi.

İki ülke ilişkiler seviyesini çok iyi niteleyen Tacikistan dışişleri bakanı, iki ülke halkları arasındaki dostluk ve kardeşliğin, ilişkilerin gelişmesindeki en önemli sebep olduğunu kaydetti.

Sözkonusu görüşmede Rahim Meşai de, iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi gerektiğini kaydederken, İran’ın Tacikistan’da gerçekleştirdiği projelerde yaptığı incelemelere de temas ederek, sözkonusu projelerin çok önemli olduğunu ve en kısa zamanda tamamlanarak halkın hizmetine açılmasını temenni etti.

Bu arada Rahim Meşai, Tacikistan kültür bakanı Mirza Şahroh Esrari ile de yaptığı görüşmede, iki ülke ortak projesi olan farsça dilinde yayın yapacak televizyon kanalıyla ilgili olarak bütün teçhizat ve imkanların hazır olduğunu belirterek, bunları en kısa zamanda Tacikistan’a göndereceklerini söyledi.

İki ülkenin, farsça dilinin gelişmesi ve yaygınlaştırılması için çaba göstermeleri gerektiğini kaydeden Rahim Meşai, Farsçanın gelecekte dünyada en çok kullanılan ilk 5 dil arasına gireceğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Tacikistan kültür bakanı da, büyük milli bir kütüphanenin yapım çalışmalarının olduğunu belirterek, bu doğrultuda İran’dan kitap istedikleri ve İran’ın da kendilerine olumlu cevap vermesinden dolayı memnun olduklarını dile getirdi.06/005

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.