AsyaHaberler

Tacikistan, Özbekistan doğalgazından ümidini kesti

Özbekistan ile doğalgaz anlaşmasını yenileyemeyen Tacikistan bu konuda artık ümidini kestiğini açıkladı.

Özbekistan ile yeni doğalgaz anlaşması yapamayan Tacikistan, artık Taşkent’ten olumlu cevap beklemiyor. Özbekistan doğalgazına alternatif enerji kaynakları araştırmasını hızlandıran Duşanbe yönetimi, kendi toprakları üzerinde doğalgaz kaynağı aramaya başladı.

Tacikistan devlet doğalgaz kurumu “Taciktransgaz” Genel Müdürü Saidahmada Şarofiddinova, yıl başından itibaren Özbekistan ile yeni anlaşma yapılması için onlarca başvuru olduğunu, ancak hiçbir olumlu ve net cevap alamadıklarını söyledi. Şarofiddinova, komşu ülkenin tutumunu kınayarak, bu konuda artık umudu kestiklerini ve kendi toprakları üzerinde doğalgaz kaynakları araştırmaya başladıklarını belirtti.

Tacikistan’da halihazırda Kanadalı Tethys Petroleum Ltd., Fransız Total ve Çin’in CNPS şirketleri ile ortak çalışmalar sürdürerek, petrol ve gaz kaynakları araştırıyor. Tacik hükümeti de söz konusu şirketlerin araştırmalarında olumlu neticeler çıkacağından emin… Diğer taraftan Rusya’nın Gazprom kurumu da Tacikistan’da sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

Yeraltı enerji kaynağında dışa bağımlı olan Tacikistan, doğalgazını bu yıla kadar Özbekistan’dan ithal etmişti. 2013 yıllından itibaren ise sözleşmenin yenilenmesine yanaşmayan Taşkent yönetimi, Duşenbe’yi zor duruma düşürdü. Taciktransgaz çalışanları işsiz kalırken, ülkenin dev sanayi işletmelerinden TALCO ve TacikTsement doğalgaz enerjisi kullanamadığı için düşük üretime geçti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.