AsyaHaberler

Tacikistan’dan İran’a tam destek

Ahmedinejad ile Rahmanev tarafından imzalanan İran-Tacikistan Cumhurbaşkanları ortak bildirisinde Tacikistan, İslami İran’ın barışçıl nükleer programını desteklediğini vurguladı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanev, İran-Tacikistan işbirliği senetlerinin imzalanması merasiminin kapanışında İranlı meslektaşı Ahmedinejad’la birlikte katıldığı ortak basın toplantısında “Biz eski dostumuz, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la her iki tarafın da ilgi duyduğu konular üzerine çok faydalı görüşmelerde bulunduk” diye vurguladı.

Rahmanev ayrıca “Yaptığımız bu müzakerelerde, daha önce sağlanan anlaşmalar dahil çeşitli konuları ele aldık ve her ikimiz de, bu anlaşmalara ivedilik kazandırılması gerektiğini vurguladık” şeklinde konuştu.

Yine Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanev’in ifadesine göre, iki ülke arasında sağlanan yeni anlaşmalar da, enerji ve taşımacılık ve ayrıca maden araştırma ve ihraç işleri, tarım ve inşaat malzemeleri üretiminde işbirliği alanlarıyla ilgili. Bu anlaşmalar, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından bölgede ikili ilişkilerin geliştirilip güçlendirilmesi gayesiyle imzalandılar.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanev bu bildiride ayrıca, İran İslam Cumhuriyetinin barışçıl nükleer programını desteklediğini belirtirken, bu konunun müzakere yoluyla çözümlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (73) içerik yüklenmiştir.