HaberlerİranOrtadoğu

Tahran bildirisi gerçeği savunmaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer yakıt takası ile ilgili Tahran bildirisinin gerçeği savunmak olduğunu belirtti.

Ahmedinejad Lübnan medyasından LBC TV kanalına verdiği demeçte Tahran bildirisi ile ilgili bir soruya karşılık, Tahran bildirisini doğru bir girişim olarak değerlendirirken, bildirinin tüm milletlerin isteğinin dile getirildiği bir bildiri olduğunu ifade edip,’ Bu bildiri gerçeği savunmaktır, ve milletlerin hakları ve adalete dayalı olan bu girişim devam etmeli ve uluslar arası ilişkilerde bir kriter olmalı’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca Tahran bildirisi sayesinde İran, Türkiye ve Brezilya’nın uluslar arası sorumlulukları ve şartları daha iyi kavradıklarını ve adalet konusunda direndiklerinin anlaşıldığını belirterek, Tahran bildirisinin söz konusu 3 ülkeye ait olmadığını, tüm milletlerin ve eşitlikten yana olanların isteği olduğunu belirtti.

Ahmedinejad, İran Türkiye ve Brezilya’nın mevcut ortamı değiştirmek, adalet ve yasarlara dayalı görüşmelerin gerçekleşmesi hedefi ile uygun ortamın oluşturulması için çalıştıklarını beyan ederken, karşı tarafın adil ve doğru kararını olumlu karşılayacaklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.