HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Tahran Cuma Hatibi: Beşşar Esad muhaliflerinin hepsi siyonizme hizmet ediyor

Suriye’de Peygamber’in (s.a.a) sahabelerine yapılan hakaretlere işaret eden Tahran Cuma Hatibi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad muhaliflerinin hepsi Siyonizme hizmet ettiğini söyledi.

Ayetullah Hatemi hutbesinde İran cumhurbaşkanlığı seçimlerine işaret ederek, seçim kayıtları sakinlikle devam ettiğini ve bu saate kadar 322 adayın kayıt işlemeleri tamamlandığını dile getirdi.

Adayarın yetkileri Anayasa Koruyucular Konseyi tarfından belirleneceğini ifade eden Tahran Cuma Hatibi, son sözü söyleyecek Anayasa Koruyucular Konseyin anayasaya göre yetkileri onaylaması gerektiğini konuşmasına ekledi.

Hutbesinin bir bölümünde Suriye krizine işaret eden Tahran Cuma Hatibi Ayetullah Hatemi, Hz. Peygamberin sahabelerinden Hucr b. Adiyy’nin cesedini kabrinden çıkarılmasına tepki gösterek, bu durumda tek ses olan Şii ve Sünni ulemalarının bu faciyaı kınadıklarını söyledi.

Bu gibi düşüncelerin yüz yıl önce İngilizler tarafından ortaya atılan Vahhabiyet düşüncesinden kaynaklandığını ve İslam’la hiçbir alakası olmadığının altını çizen Ayetullah Hatemi, Sünni mezhep ulemaların Vahhabiyet’in Sünnilik ile hiçbir alakası omadığına dair bir beyanat vermelerinin şart olduğunu açıkladı.

Ayetullah Ahmed Hatemi hutbesinin devamında İsrail’in Suriye’ye yaptığı saldırları değerlendirmesinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad muhaliflerinin hepsi Siyonist olduğunu, bütün dünya bunu öğrendiğini söyledi. Ayetullah Hatemi bu bağlamda teröristlerin Suriye yönetimine karşı saf tutmasını hatırlattı.

Ayetullah Hatemi, ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye devletinin kimyasl silah kullandığı suçlamasına da işaret ederek, uluslararsı yatkililerin raporuna göre Suriye yönetimi muhaliflere karşı kimyasal silah kullanmadığına karşın bu silahların muhaliler tarafından kullanıldığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (11) içerik yüklenmiştir.