HaberlerİranOrtadoğu

Tahran Cuma Hatibi: Terör rejimi suni bir rejimdir

Tahran’da bu hafta Cuma namazını kıldıran Ayetullah Muvahhidi Kermani, nükleer yetkililere hitaben yaptığı açıklamada; İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerde varılan Ortak Eylem Planı anlaşmasının, ülkenin milli çıkarlarını dikkate alarak, çok büyük titizlikle en iyi şekilde değerlendirmeleri ve hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Nükleer anlaşmanın incelenmesi sürecine de değinen Tahran Cuma namazı hatibi, İranlı bilim adamlarının nükleer alanda kararlı bir şekilde barışçı faaliyetleri karşısında, batılıların geri adım atarak İran’ın nükleer faaliyetlerini ve binlerce santrifüjün çalışmasına izin vermek korunda kaldıklarını söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi, İran meclisine hitaben de, nükleer anlaşmayı dakik bir şekilde incelemeleri ve Amerika’nın anlaşmayla ilgili tutumunu dikkatli bir şekilde takip etmeleri çağrısında bulunurken, ”Amerika’nın İran ve İslam’la düşmanlığı geçmişteki gibi devam etmektedir” dedi.

Amerikalı bazı yetkililerin İran aleyhindeki yaptırımların nükleer anlaşmaya rağmen devam etmesi gerektiğine dair açıklamalarına da temas eden Ayetullah Kermani, ‘Eğer karşı taraf taahhütlerine bağlı kalmazsa İran da karşı taraf gibi hareket edecektir” dedi.

İran İslam Cumhuriyetinin nükleer anlaşmadaki konumunu güçlü bir şekilde koruyacağını belirten Tahran Cuma hatibi, Amerika’nın İslam’la düşmanlığı doğrultusunda İran’a nüfuz etme peşinde olduklarını ama İslam inkılabı rehberinin onların bütün nüfuz alanlarını kapattıklarından gafil olduklarını söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi, Yemen gelişmeleri ve Suudi rejiminin Yemen’e işgali ve tecavüzlerine de temasla, Suudi rejiminin Yemen’de işlenen cinayetlerin müslümanların kalplerini yaraladığını söyledi.

Ayetullah Kermani, Cuma hutbesinde ayrıca bugün Irak ve Suriye’den başka ülkelere iltica eden Suriye ve Irak halkının büyük acılara tanık olduklarını da belirterek, “İnsan hakları özellikle de İslam’a bağlı olduklarını iddia edenler neredesiniz? ABD, IŞİD’in kökünü kurutacağını iddia ediyor, halbuki bu bir yalandır. ABD’nin niyeti IŞİD’in yok edilmesi değil, bu terör örgütünü bir araç gibi kullanmaktır” dedi.

Ayetullah Muvahhidi Kermani, Siyonist İsrail başbakanı Netanyahu’nun İngiltere’ye gitmesine de temasla, “Son günlerde İngiltere’ye ayak basan Netanyahu, İngiltere halkının ‘Cinayetkar! Netenyahu yargılanmalı’ sloganıyla karşılaştığını belirterek, 100 binden fazla İngiliz’in, Netanyahu’nun yargılanması için imza attığını söyledi.
Tahran Cuma hatibi, terör rejiminin bölgede suni bir rejim olduğunu ve kesinlikle yerinin olmadığını belirterek, bu rejim aleyhindeki hareketin İran’dan başladığını ve bunun her geçen gün bütün dünyaya yayılmakta olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.