HaberlerİranOrtadoğu

Tahran Cuma İmamı: Güven ortamı oluşturulması için Batı yaptırımları kaldırmalıdır

Yaptırımların örf, şerii ve yasal temeli üzerinde kurulu olmadığını ifade eden Tahran Cuma hatibi, güven ortamı oluşturulması için batının yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade etti.

Bu haftanın Tahran Cuma namazı Hüccet’ül İslam Kazım Sıddıki’nin imamlığına eda olundu.

Hutbesinin ikinci bölümünde İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılan en son nükleer müzakerelere işaret eden Tahran Cuma hatibi Sıddıki, güven ortamının oluşturulması için söylenen sözlerin gerçekten uzak olmaması gerektiğini ifade ederek, İran’ın yapmış olduğu hareketin devrimin ilk günden beri cihatta ve seçimde şeffaf olmasının yanısıra hareketinde hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

Sıddıki, İran’ın dünya güvenini sarsacak hiçbir eylemde bulunmadığını zira İran devrimi yalan dolanları ifşa ederek ona karşılık verdiğini konuşmasına ekledi.

İslam İnkılabı Rehberi’nin nükleer silahların verdiği fetvaya işaret eden Sıddıki, nükleer silahları haram olarak bilen İran’ın gücü yeterse herkesi nükleer silahlardan arındıracağını belirtti.

Barışçıl nükleer teknolojiyi kullanmanın İran’ın hakkı olduğunu, bu teknolojiyi tıpta kullanmak istediğini ve nükleer silahların kullanılmasının herkes için yasak olması gerektiği düşüncesinde olduğunu dile getirdi.

Konuşmasının devamında İran aleyhinde uygulanan yatırımlara işaret eden Tahran Cuma hatibi, insani, kanuni, örf ve şerii açıdan hiçbir temele dayanmayan yaptırımların güven ortamı oluşturulması için batı tarafından kaldırılması gerektiğini kaydettii.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.