HaberlerIrakİranOrtadoğu

Tahran Cuma İmamı: Irak halkı hep beraber komplolara karşı duracak

Tahran Cuma imamı batının tüm baskılarına rağmen İran İslam cumhuriyetinin barışçıl nükleer çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Bugün Tahran’da Cuma namazını kıldıran Ayetullah Muhammed İmami Kaşani İran’ın mantık ve düşünceye dayanarak nükleer haklarını savunduğunu, üstelik hiçbir zaman nükleer silah peşinde de olmadığını belirtti.

Tahran geçici Cuma imamı, bazı batılı yetkililerin İran’a güvenmediklerine dair sözlerine karşılık, onların bizzat yalan ve komplo ile bağımsız ülkelerin içişlerine müdahale ettiği ve dünya istikrarını tehlikeye sokarken, İran’ın hüsnü niyetini ve sadakatini sorguladıklarını söyledi.

Ayetullah Kaşani Suudi Arabistan’ın saldırıları sonucu her gün bir çok Yemenlinin öldüğüne işaretle, Arabistan ve diğer Arap ve Müslüman halkların bu cinayetlere karşı sessiz kalmamaları gerektiğini, aksi halde hükümetlerinin cinayetlerine ortak olduklarını ifade etti.

Tahran Cuma hatibi Amerika kongresi tarafından bazı Iraklı gruplara mali ve silah kaynaklarının muhtemelen tahsis edilmesine de değinerek, Amerika kongresinin Irak’ı Şii, Sünni ve kürt bölgeleri olarak 3’e ayrıma çalışmalarının esef verici olduğunu, fakat Irak halkının birlik içinde benzer komplolara karşı duracağını söyledi.

Ayetullah Muhammed İmami Kaşanı ayrıca Emir-ul müminin Hz. Ali’nin –as- mübarek veladetini kutlayarak, din büyükleri ve ehlibeyt’i –as- izlemenin, Müslümanların yücelmesi ve saadetine sebep olacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.