HaberlerİranOrtadoğu

Tahran cuma namazı hatibi: İmam Humeyni İslam’ın gerçek yüzünü dünyaya gösterdi

Tahran’da bu hafta cuma namazını kıldıran Hüccetülislam Kazım Sıddıki, İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin, İslam’ın gerçek çehresini dünyaya tanıttığını söyledi.

Tahran cuma namazı hutbelerinde konuşan Sıddıki, rahmetli İmam Humeyni’nin İslam’ın Amerika’nın tehdidi, mürtecilerin gösterdiği anlayıştan temizlediğini ve ayrıca ‘Din siyasetten ayrıdır’ anlayışına son noktayı koyduğunu ve gerçek Muhammedi Asil İslam’ı dünyaya ve müslümanlara gösterdiğini söyledi.

İmam Humeyni’nin 27. vefat yıldönümüne de temas eden Tahran cuma namazı hatibi, İmam Humeyni’nin İran’da devrik ve batı işbirlikçisi Şahlık rejimini devirerek yeni bir tarih yazdığını belirterek; onun dirayetli ve bilge ve fakih bir liderliğini de onun en önemli özelliklerinden niteledi ve İmam Humeyni’nin, İslam’ın güçlenmesine, yeniden ihyasına ve zulme karşı da İslam’ın direnişini ve mücadelesini ortaya koyduğunu söyledi.

Tahran cuma namazı hatibi, ayrıca İran halkının, parlamento seçimleri ve Rehberlik-Fakihler Meclisi seçimlerine görkemli katılımının da düşmanların öfkelenmesine neden olduğunu söyleyerek, yeni milletvekillerinden de, İslam inkılabının ülküleri ve kazanımlarını korumalarını ve ettikleri yemine sadık kalmalarını istedi.

Tahran cuma namazı hatibi, İslam inkılabı rehberinin yeni meclisten beklentisinin, ekonomi ve dini kültürün derinleştirilmesi olduğunu belirterek, bu konuda milletvekillerin üzerine düşeni yerine getirmeleri gereğinin altını önemle çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.