AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Tahran Cuma Namazı Hatibi: Mısır’da vahdet sağlanmasını ümit ediyoruz

Mısır’daki gelişmelere işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, Mısır halkı arasında çatışmanın iyi bir durum olmadığını ifade ederek, bu ülkede vahdetin sağlanmasını ümit etti.

Bu haftanın Tahran Cuma Namazı, Anayasa Koruyucular Konseyi Başkanı Ayetullah Ahmed Cenneti’nin imamlığında eda olundu.

Ayetullah Cenneti hutbesinin bir bölümünde Mısır’daki gelişmelere işaret ederek, Mısır devriminin sonuçlanmasına ümit edilmesine karşın bu ülkede hoş olmayan durumlar yaşandığını ifade etti.

Mısır tarafından İsrail’e yapılan yardımlara, Gazze tünellerinin kapatılmasına, İsrail’e petrol sevkiyatına ve de Camp David anlaşmasının onaylanmasına işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, bu gibi tutumların Mısır’da aykırı bir hareketin başlamasına neden olduğunu dile getirdi.

Ayetullah Ahmed Cenneti, bu aykırı harekete halkın yüzde 60’ı katıldığını belirterek, bu harekette insanlar ABD ve İsrail karşıtı olduklarını söylemelerine rağmen insanlar sokaklarda birbirleriyle çatıştıklarını konuşmasına ekledi.

Bu durumun asla iyi bir durum olmadığını ve birbirleriyle çatışanların akıllanmasını isteyen Ayetullah Cenneti, Mısır’da vahdetin korunmasını ve ortak bir noktada taraflar arasında anlaşma sağlanmasını ümit etti.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, Mısır halkı kan dökmeyi bırakarak bir yandan Amerikan karşıtı politikalar izlemeleri ve diğer yandan büyük bir tehlike olan Siyonist rejime dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.