HaberlerİranOrtadoğu

Tahran D-8 zirvesinin sonuç bildirisi yayınlandı

D-8 Sanayi Bakanlarının ilk toplantısı sonunda ekonomi iş birliği çerçevesinde teknolojik iş birliğin geliştirilmesi ve sanayi kalkınması hedefiyle sonuç bildirisi yayınlandı.

Tahran toplantısı bildirisinde stratejik iş birliğinin yol haritasının takibi, bilgi takası, uzmanlık çalışma gruplarının projelerinin takibi, orta ve küçük ölçekli sanayilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu.

Bildiride “D-8 üyesi ülkeler, standartlaştırma ve standart kriterlerinin belirlenmesi konusunda iş birliğine başlayacaklar” denildi.

Üye ülkeler bildiride, ticari iş birliği geliştirmek için ikili veya çok yönlü anlaşmaların tamamlanmasıyla ikili yatırımları arttırmak için ortamı hazırlamak, bankacılık bilgilerinin ve uzmanların takası, özel ve devlet sektörlerinde yatırımı arttırmak için uygun ortamın yaratılması konusunda anlaşmaya vardılar.

Üye ülkeler ayrıca ticari fuarların yapılması veya üye ülkelerin pazarlarını geliştirmek için uzman toplantıların yapılması konusunda uygun yöntemlerin hayata geçmesi konusunda anlaşmaya vardılar. Böylece bilgi bankasının kurulmasıyla D-8 pazarlarının ticari bilgilere ulaşmasını kolaylaştıracak.

Bildiride, üye ülkelerin, yatırım fırsatlarını kullanmaları, ortak sanayi, ticari ve araştırma projelerinin uygulanmasında uluslar arası kurum ve kuruluşlardan mali finans sağlanmaları için azami çabayı harcamaları üzerinde vurgu yapıldı.

Bildiride, İran İslam Cumhuriyetinin sanayi ve teknoloji iş birliğinin stratejik yol haritası konusundaki önerisi desteklendi ve D-8 Sanayi bakanlarının ikinci toplantısının gelecek yıl Türkiye’de ve düzenli olarak da iki yılda bir diğer üye ülkelerde yapılması kararlaştırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.