HaberlerİranOrtadoğu

Tahran-Doha arasında ilişkilerin geliştirilmesine vurgu

İran sanayi, maden ve ticaret bakan yardımcısı Muhammed Rıza Fayyaz, Tahran ve Doha arasında ilişkilerin geliştirilmesinde bankacılık engelinin aşılması gerektiğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre,dün İran ve Katar 6. ortak iktisadi komisyonunda İran heyeti başkanı Fayyaz, yaptığı açıklamada, Katar şirketlerini İran piyasasında daha fazla yer almaya davet ederken, ”İran’da Katarlı yatırımcılar için bütün imkanlar hazırdır” dedi.

Muhammed Rıza Fayyaz, İran ve Katar ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde özel sektörün rolüne işaretle, Katar’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi.

Bu arada Katar ticaret ve ekonomi bakanlığının uluslararası işbirlikleri bölümü genel müdürü Ahmed Ahen de, sözkonusu oturumda ülkesinin İran’la iktisadi alanda ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu belirterek, yapılan programa göre, İran ve Katar arasında 2018’de ticaret hacminin 1 milyar doları bulacağını temenni ettiğini söyledi.

Katarlı yetkili, İran İslam Cumhuriyeti’ne, Katar’a yönelik yaptırımlar karşısında sergilediği kararlı tutumdan dolayı teşekkür etti. Katarlı yetkili, Katar’a uygulanan zalimce yaptırımlar ardından İran’ın Katar yolcu uçaklarına hava sahasını açmasının ve Katar’ın ihtiyaç duyduğu ürünleri İran’dan temin etmesinin Katar için çok önemli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.