HaberlerİranOrtadoğu

Tahran güvenlik güçleri’nden açıklama

Tahran Güvenlik Güçleri, Musevi’nin yeğeni’nin kargaşalardan uzak bir yerde terör edildiğini açıkladı.

Tahran Büyükşehir Güvenlik Güçleri Komutanlığı, Aşura günü fitne olaylarıyla ilgili elde ettikleri yeni bulgular hakkında açıklamada bulunmak niyetiyle dün bir bildiri yayınlayarak, Mir Hüseyin Musevi’nin yeğenine suiikast düzenleyenlerin bir araba içerisinden ona ateş açtıktan sonra uzaklaştıklarını bildirdi.

Tahran Büyükşehir Güvenlik Güçleri Komutanlığı bu bildirisinde, geçtiğimiz Pazar günü, Aşıra-i Hüseyni gününde, Müslüman İran halkının matem merasimlerini kana bulayan ecnebi mihraklara bağlı bir avuç profesyonel fitnecinin tahribat ve suiikast girişimlerini şiddetle kınadığını ifade ederken, bu hadise bağlamında o ana kadar yaptıkları araştıma ve incelemelerin sonuçlarını vazife olarak halka duyurmak istediğini belirtti.

Tahran Güvenlik Güçleri Komutanlığı bu bildisinin devamında, araştırmalar sonucu elde ettikleri yeni bulgularını şöyle sıraladı:

-Seyyid Ali Musevi Habibi (Mir Hüseyin Musevi’nin yeğeni) kargaşa sahnesinden ayrı bir noktada, bir iç sokakta saat 12-13 arasında hareket halindeyken, kendisine yaklaşan bir otomobil içerisinden açılan ateş üzerine ağır yaralanmış, ancak hastaneye geç ulaştırıldığı için yoğun kan kaybından dolayı yolda hayatını kaybetmiştir.

Teröristlerin kimliklerini tespit etmek için araştırmalar devam ediyor.

-Kimlikleri malum 2 kişi sert cisimlerle güvenlik güçlerine saldırmışlardı, ancak bu olayda kendileri yaralandıkları için hemen hastaneye kaldırıldılar. Fakat hastanede can kaybına uğradılar.

-Kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi köprüden aşağı düşmesi, 2 kişi de, araba çarpması yüzünden hayatlarını kaybettiler.

-Kimliği daha belirlenemeyen bir başka kişi de, kargaşa olayları sırasında bıçaklanarak öldürülmüştür.

Kimlikleri belirsiz kalan ölülerle ilgili araştırmalar devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.