HaberlerİranOrtadoğu

Tahran Güvenlik Konferensı’nda bölge gelişmeleri ele alındı

Tahran’da İkinci Güvenlik Konferansı ‘Batı Asya bölgesindeki Güvenlik: Süreçler ve Yeni Sorunlar” başlığıyla, 49 ülkeden siyasi, güvenlik ve araştırmacıların katılımıyla bugün çalışmasına başladı. Dışişleri Bakanı Zarif, konferansta yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını İslam ülkeleri ve Müslümanlar’a karşı açık bir düşmanlık olarak niteledi.

İran Dışişleri Muhammed Cevad Zarif, İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ve Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, konferansa katıldılar.

Batı Asya’nın güvenliğinde İran’ın rolü, bölgesel ve bölgedışı oyuncuların rolü, bu bölgede ekonomi kalkınmanın güvenliğe etkisi, Batı Asya’nın güvenliğinde direniş cephesinin rolü ve güvenlik ve savunma işbirlikleri, konferansın ele alınan diğer konuları arasında bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad zarif bugün Tahran’da düzenlenen 2. Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada; Batı Asya’daki olaylar, şiddet, terörizm ve radikalizme işaretle, çok tehlikeli bir örgüt olan IŞİD’in askeri olarak bastırıldığını ve sözde halifeliğine son verildiğini ifade etti.

Irak ve Suriye halkı ve hükümetlerinin geçen 6 senede IŞİD başta olmak üzere bu örgütlere karşı kahramanca mücadele ederek önemli zaferlere imza attıklarını hatırlatan Zarif, İran’ın bu iki dost ve kardeş milletinin yanında bu tarihi mücadelede yer aldığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı, IŞİD’in askeri olarak çökertilmiş olsa da, bu tehlikeli ideolojinin Suriye ve Irak’taki kalıntılarıyla mücadelenin sürmesini ve radikalizmin finans ve ideoloji kaynağının kurutulmasının öncelik arz ettiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Irak ve Suriye’deki bölücülük eğilimli etnik temelli girişimleri de bölge ve dünya için tehdit olarak niteledi.

Zarif sözlerinin devamında bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması önemine vurgu yaparak, uluslararası camiadan Irak ve Suriye’nin yeniden yapılandırılması konusuna önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı sözlerinin devamında, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanımasını, Müslümanlar ve İslam ülkelerine karşı açık düşmanlık olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı, Filistin’in işgalinin sürmesini de bölge ve dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi mesele olduğunu ifade ederek, bölgedeki tüm meselelerin bu sorunun etkisi altında olduğunu ifade etti.

Mazlum Yemen halkına karşı saldırılar ve cinayetlerin devam ettiğini ve burada yoğun şekilde savaş suçlarının işlendiğini söyleyen Zarif; 33 ay sonuçsuz savaşın ardından saldırganların, Yemen krizinin askeri çözüm olmadığı kanaatine vardıklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, bölgenin en önemli meselelerinden birinin ABD’nin müdahaleleri ve politikaları olduğunu hatırlatarak, ABD’nin müdahalelerinin bölgedeki krizleri tırmandırdığını kaydetti, ABD’nin Suriye topraklarındaki illegal askeri varlığının sürmesini yıkıcı ve gerilim çıkarıcı olarak niteledi.

Dışişleri Bakanı coğrafi koşullar uyarınca bölge ülkelerinin barış içinde bir arada yaşaması gerektiğini ifade ederek, ortak tarih, kültür ve mezhebin bu tür işbirliği ve barışık yaşamayı zorunlu ve istenen bir durum hale getirdiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif; bölgede silahlanma rekabetini yıkıcı bir rekabet niteleyerek, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi üyelerinin geçen sene toplam 116 milyar dolar, askeri bütçeleri için ayırdıklarını hatırlatarak, bu tür girişimin güvensizlik ve gerilime ve ölümcül silah yapan yağmacıların cebine paraların akmasına sebebiyet verdiğini ifade etti.

Zarif sözlerinin devamında, hiçbir ülkenin komşularını karıştırma pahasına kendi için güvenlik sağlayamayacağını, birbirine kenetlenmiş bir dünyada böyle bir düşüncenin tehlikeli bir kuruntudan ibaret olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı, küçük ve büyük olmak üzere bölge ülkelerinin bölgesel veya bölge dışı güçlerin her türlü hegemonyasını reddettiğini ifade ederek, bölge güvenliğinin bölge ülkelerince sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.