HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Tahran, Havana ile ilişkilerini geliştirmek istiyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kendisine sunulan yeni Küba Büyükelçisi Alexis Bandrich Vega’nın güven mektubunu aldıktan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin İslam İnkılabı’nın zaferi ardından gayet iyi bir seviyede olduğuna işaret ederek, “İran ve Küba, yaptıkları başarılı devrimlerin arkasından ortak komplolarla karşı karşıya geldiler ve hiç şüphesiz İmam Humeyni (r.a) ile Fidel Castro, dünya devrimleri tarihinde kalıcı isimler olarak anılacaklar” ifadelerinde bulundu.

İran’ın Küba ile karşılıklı ilişkilerini tüm alanlarda geliştirmek istediğini açıklayan Ruhani, şöyle dedi: Tahran ile Havana arasında çeşitli ekonomik havzaları ve özellikle de bilim ile teknoloji alanlarında kurulan işbirliğinin geliştirmesi için epey iyi kabiliyetler mevcuttur, ancak bunları iki ülkenin milletleri lehine kullanmamız gerekiyor.

Tahran’ın yaptırım politikasına çürümüş ve yanlış bir araç olarak karşı olduğunu da hatırlatan İran Cumhurbaşkanı, “İran İslam Cumhuriyeti olarak, Küba başta olmak üzere bağımsız ülkelere karşı uygulanan zalim yaptırımlara karşıyız” şeklinde konuştu.

Yeni Küba Büyükelçisi Alexis Bandrich Vega da bu görüşmede, “Küba’ya göre, İran’la kurulacak geniş çaplı ikili ilişkiler, ABD’nin iki ülkenin aleyhine uyguladığı yaptırımların karşısında direnmek açısından en uygun araçtır. Özellikle de günümüz dünyasında Amerika’nın baskı yaparak görüşünü tüm ülkelere zorla dayatmaya çalıştığı bir ortamda, İran ve Küba gibi bağımsız ülkeler arasındaki münasebetlerin geliştirilmesi gayet etkileyici olabilir” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.