HaberlerİranOrtadoğu

Tahran: İran’ın KOEP’te kalması Avrupa’nın yapacaklarına bağlıdır

Moskova, 23 Haziran, IRNA-İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planında (KOEP) kalmasının Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in yapacaklarına bağlı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov ile görüşmek için Moskova’yı ziyaret eden Irakçi, KOEP’ ile ilgili, ‘’KOEP’in normal vaziyette olmadığını herkes biliyor, Amerika, KOEP’ten çekilmiştir ve İran aleyhine yeniden ambargolar uyguluyor ve bu uluslararası anlaşma normal düzeninde değildir’’ dedi.

Irakçi, ‘’Biz, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in Amerika’nın yokluğunu telafi edip edemeyeceklerini ve İran’ın KOEP’ten kaynaklı menfaatlerini telafi edip edemeyeceklerini görmek istiyoruz’’ dedi.

Irakçi, ‘’İran bu konuda tutumunu açıklamıştır ve İran Cumhurbaşkanının belirttiğine göre, İran henüz KOEP’e devam edip etmeyeceği yönünde karar vermemiştir, bizim bu konudaki kararımız Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in müzakerelerine bağlıdır. Müzakereler sonunda biz KOEP’te kalmakla ülkemizin menfaatlerinin temin edilip edilmeyeceğine karar vereceğiz’’ dedi.

Irakçi, İran’ın Rusya’da KOEP ile ilgili beklentileri ile ilgili, ‘’İran’ın Rusya’dan beklentileri KOEP’in ötesindedir, biz KOEP olsa veya olmasa Rusya ile işbirliğine sahibiz’’ dedi.

Irakçi, ‘’KOEP, İran, Rusya ve diğer bazı ülkelerin ortak ürünüdür, Rusya, KOEP’in devam etmesini istiyor ve İran’ın KOEP çerçevesindeki isteklerinin temin edilmesini istiyor’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.