HaberlerİranOrtadoğu

Tahran: OPEC’in İran Karşıtı Kararını Veto Edeceğiz

İran’ın OPEC temsilcisi Hüseyin Kazımpur Erdebili, İran’ın Irak ve Venezüella ile birlikte, OPEC’in gelecek toplantısında Rusya ve Arabistan tarafından destek gören petrol üretimini artırma teklifini veto edeceklerini bildirdi.

İran’ın OPEC yönetim kurulundaki temsilcisi Hüseyin Kazımpur Erdebili, OPEC’in üç kurucu üyesinin bu planı engelleyeceğini bildirerek, Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini artırma planının OPEC üyelerinin toplu kararına ihtiyacı olduğunu, onların bu konuda tek başına hareket etmeleri durumunda işbirliği anlaşmasını ihlal etmiş olacaklarını söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Alesander Novak, OPEC ve müttefiklerinin petrol üretimini günlük bazında 1.5 milyon varil arttırabileceklerini söyledi. Bu miktardaki üretin UAEA tarafından tahmin edilen İran ve Venezuela’nın petrol arzının azalmasını kapatmak için yeterli olacak.

Piyasalarda petrol arzının olumlu seviyede olduğunu ve OPEC’in bu yıl sonuna kadar üretim miktarı ile ilgili kararına bağlı kalması gerektiğini belirten İran’ın OPEC yönetim kurulundaki temsilcisi Hüseyin Kazımpur Erdebili, İran, Rusya ve Venezüella’nın Amerika tarafından yaptırıma tabii tutulmasına temasla, tüm ülkelerin bu zorbaca girişim karşısında durmaları gerektiğini söyledi.

OPEC’in gelecek toplantısı 22 ve 23 Haziran’da düzenlenecek.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.