HaberlerİranOrtadoğu

Tahran oturumu İran’ın diplomasi zaferidir

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen farsça konuşan ülke liderleri 4. zirvesinin, İran için büyük bir diplomasi zaferi olduğu bildirildi.

İslami şura meclisi milletvekillerinden Nasır Sudani, İran, Tacikistan ve Afganistan’dan oluşan farsça konuşan ülke liderleri toplantısının, batılı ülkelerin İran’a karşı izolasyon ve yaptırım siyasetleri karşısında, İran’ın diplomatik bir zaferi olduğunu söyledi.

İran, Tacikistan ve Afganistan liderlerinin, Tahran oturumunun, farsça konuşan bu üç ülkenin, ortak dil, ortak kültür, sanat ve edebiyatının sonuçları olduğunu belirten İslami şura meclisi milletvekili Nasır Sudanî, Afganistan devlet başkanının Tahran oturumuna katılmış olması da, bağımsız bir karar alabileceklerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Tahran oturumun, batılıların iddia ettikleri gibi İran’ın yalnızlığa sürüklenemeyeceğinin de bir göstergesi olduğunu belirten Nasır Sudani, Amerika kendi siyasetlerini bölge halklarına dayatamayacağı bir kez daha görülmüştür dedi.

Bilindiği gibi Farsça konuşan İran, Tacikistan ve Afganistan liderleri Perşembe günü Tahran’da bir araya gelmişler ve işbirliği alanında iki mutabakat zabtı ve bildiri yayınlamışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.