HaberlerİranOrtadoğu

Tahran reaktörü için yakıt garantisi verilmeli

İran İslam Cumhuriyetinin UAEK Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, Tahran’ın reaktör yakıtı almak için somut ve sağlam garanti alması gerektiğini aksi takdirde diğer seçenekleri değerlendireceğini belirtti.

Viyana’daki Hakemler Konseyi toplantısında konuşan Sultaniye, İran’ın reaktör yakıtın sağlanması için ikinci tur müzakerelere hazır olduğuna işaret ederek “UAEK ve ilgili taraflardan, daha fazla gecikmeden teknik müzakerelere başlamaları bekleniyor” dedi.

Sultaniye şöyle konuştu:”UAEK’nin rolü, barışçıl amaçlar için üyeler arasında nükleer maddelerin ve bilgilerin takasına kolaylık sağlamaktır. bu konuda sunulan gayri resmi belgede İran’da düşük orandaki uranyumun daha fazla zenginleştirmek için Rusya’ya gönderilmesi önerildi. İran, çifte standart ve ayrımcı politikaları gibi geçmişteki hatalı tutumlarını düzeltmeleri için ilgili taraflara fırsat tanımak ve teknik işbirliğine ortam hazırlamak için ticari ve ekonomi izlenimlerini gündeme getirirken bu öneriyi de sıcak karşıladı. onlardan da bu fırsatı kullanmaları ve bu insani amaç için yakıtı sağlamaları bekleniyordu.”

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.