HaberlerİranOrtadoğu

Tahran reaktörü’ne yakıtı Rusya temin edecek

İran UAEA anlaşması Temsilcisi Sultaniye, öneri metnine göre Tahran reaktörüne yakıt temin edecek tarafın Rusya olduğunu bildirirken “Fransa veya her hangi bir ülke Rusya’ya bağlı olarak işbirliğinde bulunabilir” dedi.

İran Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Temsilcisi Ali Asger Sultaniye Viyana’da İran, UAEA ve Tahran reaktörüne yakıt satacak taraflar temsilcileri arasında gerçekleştirilen 3’lü müzakerelerin sonuçlarıyla ilgili olarak UAEA Genel Müdürüyle birlikte İran, Rusya, ABD ve Fransa delegelerinin bulunduğu bu oturumda, meselenin tüm teknik ve hukuki boyutları ele alınıp görüşüldü. Bazı konular da, İranlı ve Rus uzmanlar tarafından ayrıca incelendi” şeklinde konuştu.

UAEA Genel Müdürü El Baradei’nin de bu toplantıda ilk ve 2. bir öneri metni sunduğunu, fakat onların üzerine bir mutabakat sağlanmadığını da belirten Sultaniye daha sonra “Sadece tarafların bu Cuma günü çalışma saatinin sonuna kadar görüş bildirmeleri gerektiği kararı alındı” diye ilave etti.

Sultaniye açıklamalarının devamında bu projede Fransa’nın katılım şekli hakkında bilgi verirken “Yapılan müzakerelere göre, anlaşma tarafı Rusya olacak. Buna göre bu proje gerçekleştirilirken Fransa dâhil her hangi bir ülke Rusya’nın alt kademesi olarak bu ülkeyle işbirliğinde bulunabilir. Fakat öneri metnine göre anlaşmanın esas tarafı Rusya’dır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.