HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Tahran Suriye Grupları Oturumuna Ev Sahipliği Yapıyor

Tahran, 29 Mayıs Çarşamba günü, “bölgenin siyasi istikrar ve siyasi çözüm yolu” adı altında düzenlenecek Uluslar arası Suriye oturumuna ev sahipliği yapacak.

İran haber ajansının bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Erakçi Uluslar arası Suriye oturumunun önümüzdeki Çarşamba günü Tahran’da düzenleneceğini bildirerek, bu konferansa ülkelerin ve uluslar arası kuruluşları dışişleri bakanları, üst düzey yetkilileri ve temsilcilerinin Tahran’da düzenlenecek konferansa davet edildiklerini ve bu konuya şu ana kadar sıcak ilgi gösterildiğini söyledi.

Tahran oturumunun, Suriye krizinin siyasi çözüm yolu amacıyla düzenleneceğini hatırlatan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyetinin daha ilk baştan itibaren bu krizin askeri her hangi bir çözüm yolunun olmadığını ve bizzat Suriyeli grupların kendi aralarında gerçekleştirilecek ulusal görüşmeler yoluyla çözüme erdirilmesi gerektiğini bildirdiğini belirtti.

Dışişleri bakanı Arap ve Afrika ülkeleri işleri yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada tahran oturumunun, Suriye’de şiddet ve krizin sonlandırılması amacıyla siyasi çözüm yollarının bulunmasına katkı amacıyla düzenleneceğini, ayrıca bu konferansa Rusya ve Çin devletlerinin temsilcilerinin de katılacağını bildirdi.

İran daha önce Suriye krizi konusunda 6 maddelik bir plan sunarak Tahran ve Şam’da iki ayrı konferansın düzenlenmesine ortam yaratmıştı.

İran ayrıca İran, Mısır, Türkiye ve Arabistan ülkelerinden oluşan dörtlü komitenin üyesidir

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.