HaberlerİranOrtadoğu

Tahran Suriye oturumuna ev sahipliği yapıyor

Tahran bugün “Siyasi çözüm yolu ve bölgenin istikrarı” adı altında uluslar arası Suriye oturumuna ev sahipliği yapıyor.

Katıldığı basın toplantısında konuşan İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Abbas Erakçi Tahran oturumunun Suriye krizine siyasi bir çözüm yolu bulunması amacıyla düzenlenmekte olduğunu hatırlatarak, Tahran oturumuna katılan tüm tarafların Suriye halkının kabul edebileceği ortak bir çözüm yolu üzerinde anlaşmalarını temenni eti.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü “Abbas Erakçi” ayrıca bugünkü uluslar arası Tahran oturumunda 40 ülkeden önemli siyasi şahsiyet ve bölgesel ve uluslar arası kuruluş ve teşkilatların temsilcilerinin davet edildiğini söyledi.

Dışişleri bakanı yardımcısı Hüseyin Abdullahiyan ise Tahran’da düzenlenecek olan uluslar arası Suriye oturumunun Suriye’de şiddetin sonlandırılması ve uluslar arası diyalogun başlatılması hedefiyle siyasi çözüm yollarının bulunması amacıyla Rusya ve Çin ülkelerinin temsilcilerinin de bu oturuma katılacağını söyledi.

Tahran daha önce de Suriye krizinin barışçı yollarla çözümlenmesi amacıyla 6 maddelik bir plan sunmanın yanı sıra Tahran ve Şam’da iki ayrı konferans daha düzenlemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.