HaberlerİranOrtadoğu

Tahran ve Bağdat’ın ekonomik işbirliği geliştirilmeli

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Tahran’da Irak Gençlik ve Spor Bakanı Abdülhüseyin Abdülrıza Atban ile bir araya gelerek ikili ilişkileri görüştü.
İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Tahran’ı ziyaret eden Irak Gençlik ve Spor Bakanı Abdülhüseyin Abdülrıza Atban ile bir araya geldi.

Laricani bu görüşmede İran-Irak ilişkilerine işaret ederek, “Şu anda iki ülkenin ilişkileri en iyi seviyede fakat bu ilişkiler sırf siyasi ve güvenlik alanında kalmamalı, aynı zamanda sosyal ve ekonomik işbirliğinin de geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

Laricani ilaveten, son dönemlerde spor alanında karşılıklı ilişkilerinin ilerleme kaydettiğine dikkati çekti.

DEAŞ’la mücadelede Irak halkının büyük kazanımlar elde ettiğini hatırlatan Laricani, “Bu alanda Irak silahlı kuvvetleri özellikle Haşdi Şabi güçlerinin rolü oldukça önemliydi” ifadesini kullandı.

Ali Laricani, İran ve Irak arasındaki ekonomi ve bankacılık ilişkilerinin geliştirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu alanların gelişimi iki ülkenin menfaatlerinin lehinedir.Öte yandan iki ülke arasında vize muafiyeti, Basra-Şelemçe Demiryolu Projesi’nin hayata geçirilmesi yakın ekonomik ilişkilerin seviyesini artıracaktır” açıklamalarında bulundu.

Iraklı yetkili de bu görüşmede, “İran’ın Irak’ı destekleme konusundaki olumlu yaklaşımı terör örgütü DEAŞ’la mücadeledeki zaferin temelini oluşturdu” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.