AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Tahran ve Bakü’den ekonomide büyük adım

İran Cumhurbaşkanlığı Bürosu Müdürü Mahmut Vaizi, Bakü’de Azerbaycanlı mevkidaşı Ramiz Mehdiyev ile görüştü.

Vaizi bu görüşmede, İran ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin iyi yönde ilerlediğini belirterek, “Azerbaycan’da bir araba fabrikasının inşaatı da dahil enerji, ulaştırma ve sanayi ve ticaret alanlarında iki ülke arasında sağlanan anlaşmalar ve ortak projelerin hayata geçirilmesine tanık oluyoruz” dedi.

Tahran-Bakü arasında ticari ve ekonomik işbirliğinde ilerleme kaydetmek için ulusal para birimleri kullanma konusunu takip etmenin gerekliliğine atıfta bulunan Vaizi, “Ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için iki ülkenin kapasiteleri ve yeteneklerini kullanmamız lazım” ifadesini kullandı.

Vaizi ilaveten, “İran, deneyimleri ve teknolojisini Azerbaycan’la paylaşmaya hazırdır. Bunun yanı sıra Bakü ile siyasi, kültürel, ticari, ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirme konusunda da herhangi bir sınır tanımamaktadır” açıklamasını yaptı.

İran’ın bölgesel sorunlar ve anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve Müslüman ülkelerin toprak bütünlüğünü korunmasından yana olduğunu kaydeden Mahmut Vaizi, bölgedeki hükümetler ve halklar yakın ilişkilerini geliştirip yabancı ülkelerin müdahale etmesini engelleyebileceklerini dile getirdi.

Azerbaycanlı yetkili de bu görüşmde, ekonomi, tarımcılık ve sanayi sektöründeki İranlı girişimcilerden ülkesinde aktif olarak faaliyet göstermesini istedi.

İran ve Azerbaycan’ın birçok bölgesel ve uluslararası meseleler üzerinde ortak bir vizyona sahip olduğunu söyleyen Ramiz Mehdiyev, terörizm ve radikalizmle mücadele alanında karşılıklı ilişkilerin güçlenmesi gerektiğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.