BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Tahran’da dünyanın en büyük diyabet kongresi düzenlenecek

Dünyanın 20 ülkesinden fazlasının sağlık bakanları, Kasım ayının son günlerinde İran Radyo ve Televizyon Kurumu Uluslararası Toplantı Salonu’nda yapılacak bu kongreye davet edilenler arasında.

Sözkonusu uluslararası kongred diyabete ilişkin duyarlılığın artırılması, İran ve bölgede diyabeti erken teşhis ve daha iyi yönetmek, diyabet tedavisinde ekonomik konuların öneminin altını çizmek ve kronik hastalıkların tedavisi sistemini değerlendirmek gibi konular ele alınacak.

İran’daki bütün diyabet hastalığı ile ilgilenen ve onların gelecek planlarına ilişkin programların belirlenmese de bu kongrenin başka amaçlarındandır. Birkaç gün sonra Özel Hastalıklar Kurumu Merkezi’nde bu doğrultuda bir toplantı gerçekleşecek.

İran’ın Sağlık Bakanlığı, Endokrinoloji Enstitüsü, Gıda ve İlaç Kurumu, Refah Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, İslami Şura Meclisi’ne bağlı Araştırmalar Merkezi, Özel Hastalıklar Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İran Sağlık Sigortası Kurumu sözkonusu kongreyi düzenleyenler arasında yer alıyor.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı ve Endokrinoloji Enstitüsü Başkanı Bakır Laricani bu hususta yaptığı açıklamada “Diyabetin etkileri hakkında toplum nezdinde daha çok bilinçlendirme programları düzenlemeliyiz” dedi.

İran İslam Cumhuriyet’nin genelinde toplam nüfus arasından 5 milyon kişi diyabet hastalığına yakalanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.