BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Tahran’da İran üretimi MS hastalığı ilacı tanıtıldı

MS hastalığı ilacının üretim hattı dün Tahran’da cumhurbaşkanlığı teknoloji ve bilim yardımcılığı ile ilaç ve gıda kurumu yetkililerin katılımı ile resmen çalışmaya başladı.

İran Tevfik ilaç firması genel müdürü Yakup Hakikat Nia dün İRİB muhabirine yaptığı açıklamada MS hastalığı ilaç tekeli daha önce bir Siyonist firmanın elinde olduğunu, insanlık dışı bir hareketle bu ilacın İran’daki hastalara satılmasının yasaklandığını belirtti.

Hakikat Nia, ilacın üretilmesi için araştırma çalışmalarından etkin üretime kadar tüm çalışma kademelerinin İranlı eczacılık uzmanlarının yıllarca süren araştırmaları sonucu gerçekleştiğine işaretle günümüzde MS ilacının İran’da seri üretiminin gerçekleştiğini söyledi.

Tevfik ilaç sanayi firması genel müdürü ayrıca İranlı uzmanların bu başarısı ile Siyonist rejimin dünya piyasalarındaki tekelinin kırıldığını, ilk adımda bu ilacın Türkiye’ye ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

MS (Multiple sclerosis) bağışıklık sisteminiin sinirleri kapsayan koruyucu dokuya (miyelin) saldırdığı potansiyel olarak zayıflatan bir hastalıktır. MS, yorgunluk, düzgün yürüyememe, kaslarda güçsüzlük, ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.