Dünya Kudüs GünüEyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

Tahran’da Kudüs Günü yürüyüşü başladı

Tahran’la birlikte İran’ın dört bir yanında bugün mazlum Filistin halkına destek vermek amacıyla cesur ve hak yanlısı olan İranlıların katılmasıyla dünya Kudüs günü yürüyüşleri başladı.

“İsrail”e Ölüm” ve “ABD”ye Ölüm” bu sabah saat 10:00”da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği başkent Tahran”daki yürüyüşe, kabine ve Meclis üyelerinin yanısıra diğer bazı üsr düzey devlet yöneticilerinin de katıldığı kaydedilmektedir.

Yürüyüşlere ayrıca başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyanın birçok üklesinden gelen temsilcilerin de katıladığı belirtilmektedir.

Yürüyüş Cuma manazı kılıncağı Tahran Üniversitesi’nin bahçesine kadar devem edecek ve ardından Cuma namazı kılınacaktır.

Diğer taraftan, günlerden beri İran’da dini ve siyasi liderler, Filistin halkının haklarını savunan ve İsrail işgaline karşı olan tüm insanları, bulundukları ülkelerde yapılacak “Dünya Kudüs Günü” yürüyüşüne katılmaya çağırdı.

Başta İslam Devrimi Lideri Ayetullah seyyid Ali Ali Hamaney, “Merce-i Taklid”lerden Ayetullah Nuri Hamedani, Ayetullah Mekarim Şirazi, Ayetullah Cafer Subhani, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, İran Ordusu ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu, yayımladıkları bildirilerde, dünya genelinde özgürlükten yana, vicdanı hür insanlara, “Filistin halkıyla dayanışma”, “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşması” ve “Kudüs’ün işgalden kurtarılması” amacını taşıyan Dünya Kudüs Günü etkinliklerine katılmaları çağrısında bulundu.

Bildirilerde, “Kudüs’ün işgaline son verilmesinin sadece Filistinliler ve Müslümanların değil tüm insanlığın meselesi olduğu” ifade edildi.

Dünya Kudüs Günü’nde, İslam ülkelerinin yanı sıra Müslümanların yaşadığı ülkelerde, Filistin topraklarının işgalden kurtarılması ve dünya kamuoyunun Filistin sorunu hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ramazan ayının son cuması, İmam Humeyni Tarafından “Dünya Kudüs Günü” olarak ilan edilmişti.

Bu arada Tahran’da yüzbinlerce kişinin katılmasının beklendiği yürüyüşleri, aralarında AA, TRT Türk, AFP, Reuters, AP, NBC, ARD, NHK’nın da bulunduğu çok sayıda haber ajansı ve televizyon kanalından 104 yabancı gazeteci takip edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.